Často kladené otázky

1. Citace PRO

Přečte si nápovědu (v PDF).

Video kurz

Podívejte se na celý video kurz.

1.1 Nelze se přihlásit

Klikněte na Zapomenuté heslo, zadejte e-mail, který jste použili při registraci. Nově vygenerované heslo Vám pošleme na tento e-mail.

Pokud se přihlašujete přes instituci (pro přihlášení klikáte na logo), kontaktujte univerzitního administrátora.

1.2 Jak získám účet Citace Pro Plus?

Ve svém účtu na webu Citacepro.com klikněte v nastavení (ozubené kolečko vpravo nahoře) na Můj účet - Koupit Citace PRO Plus - zvolte tarif - Získat Citace PRO Plus - Zvolte platební metodu a dále pokračujte dle instrukcí. Po přijetí platby se automaticky aktivuje účet Citace PRO.

1.3 Jak si mohu prodloužit předplatné Citace Pro Plus?

Ve svém účtu na webu Citacepro.com klikněte v nastavení (ozubené kolečko vpravo nahoře) na Můj účet - Prodloužit předplatné zvolte tarif - Získat Citace PRO Plus - Zvolte platební metodu a dále pokračujte dle instrukcí. Po přijetí platby se automaticky aktivuje účet Citace PRO.

1.4 Ukončuji studium a chci zachovat citace ze svého univerzitního účtu?

Napište na podpora@citace.com, do e-mailu uveďte svůj login a Váš univerzitní Pro účet převedeme na Free účet.

1.5 Jak zadám počet stran?

Počet stran v citaci je dle ČSN ISO 690 i jiných stylů nepovinný údaj, proto je zařazen mezi nepovinné údaje. Pokud tento nebo jiný nepovinný údaj chcete přece jenom uvést, klikněte při editaci citace na "zobrazit další údaje" a příslušný údaje vepište.

2. Doplněk pro MS Word

Přečtěte si podrobný návod k instalaci a použití (v PDF).

2.1 Kdo může doplněk používat?

Doplněk je dostupný uživatelům placené verze Citace PRO Plus (individuální tarif nebo přístup prostřednictvím instituce).

2.2 Kde si mohu stáhnout doplněk pro MS Word?

Přihlaste se do účtu Citace PRO Plus, klikněte na ikonu Nastavení (ozubené kolečko v pravém horním rohu) - Doplňky.

2.3 Nainstaloval jsem doplněk, ale ve Wordu se mi nezobrazil. Co mám dělat?

1. Odinstalujte všechny verze doplňku z vašeho počítače.

2. Zjistěte, jakou bitovou verzi MS Office používáte, a nainstalujte odpovídající bitovou verzi (32 nebo 64 bit). Při instalaci zkuste vybrat možnost "Jen tento uživatel".

2.4 Jak zjistím, zda mám 32-bitovou nebo 64-bitovou verzi MS Office?

Otevřete MS Word a klikněte na Soubor » Účet » O produktu Word. Zobrazí se okno, v němž informaci o verzi najdete hned na konci prvního řádku.

2.5 Jak mám aktualizovat doplněk na novou verzi?

Nejprve odinstalujte starý doplněk a teprve poté nainstalujte novou verzi.

2.6 Po spuštění Wordu vidím lištu, ale je neaktivní (nejde klikat na tlačítka mimo Přihlásit se). Co mám dělat?

V doplňku se nejprve musíte přihlásit. K tomu budete potřebovat unikátní kód, který naleznete na stránce doplňku pro MS Word. Kód označte dvojklikem levého tlačítka myši, zkopírujte pomocí klávesové zkratky CTRL+C, v MS Word klikněte na Přihlásit se v liště Citace PRO a vložte kód klávesovou zkratkou CTRL+V. Načtou se citace z Vašeho účtu a lišta bude aktivní.

2.7 Co mám dělat, když mi doplněk hlásí Zkontrolujte, prosím, připojení k internetu?

Ověřte, že jste opravdu připojení k internetu a že váš firewall nebo antivir neblokují pro MS Word porty 80 a 443 pro protokoly HTTP a HTTPS.

2.8 Je možné změnit citační styl, když už mám práci napsanou?

Ano, možné to je. Z rozbalovací nabídky jednoduše vyberte jiný styl a citace se přepíší do nového stylu. Jedinou výjimkou je ČSN ISO 690 (poznámky pod čarou), které si musíte vybrat hned na začátku psaní a později již nelze styl změnit.

2.9 Vložil jsem špatnou citaci. Jak ji můžu smazat?

Jednoduše citaci smažte. Pokud jste vložili seznam použité literatury, klikněte na tlačítko Aktualizovat použitou literaturu.

2.10 Citace se generují dle jiného stylu, než který je vybrán.

Klikněte na tlačítko "Aktualizovat použitou literaturu".

2.11 Jak uvedu více citací v textu do jedné závorky?

Vložte první citaci, klikněte do dané citace v textu a vložte další citaci. Citace se seskupí do jedné závorky a oddělí středníkem.

2.12 Jak potlačím autora, rok nebo název v citaci v textu?

Klikněte levým tlačítkem na citaci v textu, v pravém menu u citace vyberte položku "Upravit citaci". Poté zatrhněte položky, které chcete potlačit, a klikněte na OK.

2.13 Jak vložím rozsah stran do citace v textu?

Klikněte levým tlačítkem na citaci v textu, v pravém menu u citace vyberte položku "Upravit citaci". Poté uveďte rozsah stran a klikněte na OK.

2.14 Je zadán neplatný pramen

Pokud kopírujete citace mezi různými dokumenty, může se stát, že se vám místo citace zobrazí text "Je zadán neplatný pramen". Klikněte ve Wordu na záložku Reference a dále Spravovat prameny, pokud vidíte chybějící v levém přehledu Hlavní seznam, tak je stačí překopírovat z levého seznamu do pravého. V opačném případě budete muset v dokumentu znovu vložit chybějící citace. Po Aktualizaci použité literatury by mělo být vše v pořádku.

2.15 Jak se můžu odhlásit?

Klikněte na tlačítko Přihlášen + jméno a příjmení a v dialogovém okně se odhlaste.

2.16 Jak doplněk odinstaluji?

Zmáčkněte tlačítko Windows na klávesnici, napište "programy a funkce", zmáčkněte Enter, klikněte pravým tlačítkem na položku Citace PRO a zvolte Odinstalovat.

Přehled programů zobrazíte ve Windows 7 také klinutím na Start » Ovládací panely » Programy a funkce, nebo ve Windows 10 kliknutím pravým tlačítkem na Start » Programy a funkce

2.17 Jaké jsou podporované operační systémy?

Doplněk funguje pouze na počítačích s Windows 10 a zároveň v MS Word verze 2013, 2016, 2019 a Office 365. Jiné systémy (např. Windows 7, xOS, Ubuntu) a textové editory (např. Open Office) nepodporujeme.

3. Doplňky do prohlížeče

3.1 Kdo může doplněk používat?

Doplněk je dostupný pouze uživatelům placené verze Citace PRO Plus (tarif Měsíc, Rok, nebo pokud přistupujete prostřednictvím instituce).

3.2 Jaké prohlížeče podporujete?

V současnosti je možné používat doplněk pro Chrome a Firefox.

3.3 Kde si mohu doplňky stáhnout?

Přihlaste se do účtu Citace PRO, klikněte na ikonu klikněte v nastavení (ozubené kolečko vpravo nahoře) a zvolte Doplňky. Vyberte doplněk dle prohlížeče, který používáte, stáhněte si jej a nainstalujte.

3.4 Nainstaloval jsem doplněk do Firefoxu, ale nezobrazuje se mi v liště.

Ve Firefoxu je nutné doplněk aktivovat. Klikněte na nabídku nastavení (tlačítko se třemi vodorovými linkami) a dále na Customize. Zobrazí se nainstalované doplňky. Přetáhněte ikonu Citace PRO do lišty prohlížeče.

3.5 Jak doplněk funguje?

Otevřte libovolnou webovou stránku a pokud je na ní ISBN nebo DOI, klikněte na ikonu Citace PRO v liště. U každého ISBN a DOI se zobrazí importovací logo Citace PRO. Pokud na něj kliknete, záznam se přenese do Vašeho účtu v Citace PRO.

3.6 Podporuje doplněk i jiné identifikátory?

V současné době připravujeme podporu PMID a některých metadatových formátů.

3.7 Umí doplněk importovat i zobrazenou webovou stránku?

V současné době tuto funkcionalitu nenabízíme.

5. Použití pro TeX a LaTeX

5.1 Overleaf

Přečtěte si nápovědu jak citovat v Overleaf.

6. Technická podpora

Nenašli jste odpověď na váš problém? Napište nám na podpora@citace.com. Do zprávy uveďte svůj login "", odkaz na stránku, které se dotaz týká, a podrobně popište, jak se váš problém projevuje.

V případě dotazu k doplňku pro MS Word uveďte váš kód "", kterým se přihlašujete do doplňku, verzi doplňku, verzi Windows a MS Office (včetně bitových verzí). Nebo využijte formulář přímo v doplňku Word, kde jsou tyto údaje předvyplněny.