Často kladené otázky

1. Citace PRO

Přečte si nápovědu (v PDF).

Video návod

Přehrát celý video kurz

1.1 Nelze se přihlásit

Klikněte na Zapomenuté heslo, zadejte e-mail, který jste použili při registraci. Nově vygenerované heslo Vám pošleme na tento e-mail.

Pokud se přihlašujete přes instituci (pro přihlášení klikáte na logo), kontaktujte univerzitního administrátora.

1.2 Jak získám účet Citace Pro Plus?

Ve svém účtu na webu Citacepro.com klikněte v nastavení (ozubené kolečko vpravo nahoře) na Můj účet - Koupit Citace PRO Plus - zvolte tarif - Získat Citace PRO Plus - Zvolte platební metodu a dále pokračujte dle instrukcí. Po přijetí platby po opětovném přihlášení se automaticky aktivuje účet Citace PRO.

1.3 Jak si mohu prodloužit předplatné Citace Pro Plus?

Ve svém účtu na webu Citacepro.com klikněte v nastavení (ozubené kolečko vpravo nahoře) na Můj účet - Prodloužit předplatné zvolte tarif - Získat Citace PRO Plus - Zvolte platební metodu a dále pokračujte dle instrukcí. Po přijetí platby se automaticky aktivuje účet Citace PRO.

1.4 Ukončuji studium a chci zachovat citace ze svého univerzitního účtu?

Napište na podpora@citace.com, do e-mailu uveďte svůj login a Váš univerzitní Pro účet převedeme na Free účet.

1.5 Jak zadám počet stran?

Počet stran v citaci je dle ČSN ISO 690 i jiných stylů nepovinný údaj, proto je zařazen mezi nepovinné údaje. Pokud tento nebo jiný nepovinný údaj chcete přece jenom uvést, klikněte při editaci citace na "zobrazit další údaje" a příslušný údaje vepište.

1.6 Cituji zahraniční článek (popř. jiný dokument), ale údaje o ročníku a číslování se mi generují česky. Co mám dělat?

Rozklikněte na "zobrazit další údaje" a vyplňte údaj Jazyk. Při vyplňování tohoto pole využijte nabídku našeptávače. Např. angličtina, němčina apod.

1.7 Nevyplnil jsem všechny povinné údaje a manažer mi hlásí chybu. Co mám dělat?

Manažer je nastaven tak, aby uživatele upozornil na nevyplněné povinné údaje, které ve formuláři označí červeným křížkem. Toto upozornění má pro uživatele pouze informativní charakter a citaci lze uložit, i když nejsou vyplněny všechny povinné údaje.

2. Doplněk pro Microsoft Word

2.1 Kdo může doplněk používat?

Doplněk je dostupný uživatelům placené verze Citace PRO Plus (individuální tarif nebo přístup prostřednictvím instituce).

2.2 Kde si mohu stáhnout doplněk pro MS Word?

Přihlaste se do účtu Citace PRO Plus, klikněte na ikonu Nastavení (ozubené kolečko v pravém horním rohu) - Doplňky.

2.3 Jaký je rozdíl mezi předchozí verzí doplňku a novou verzí doplňku?

Starší verze doplňku do Wordu se zobrazuje v pásu karet, funguje pouze na počítačích s Windows 10 a zároveň v MS Word verze 2013, 2016, 2019 a Office 365. Jiné systémy (např. Windows 7, xOS, Ubuntu) a textové editory (např. Open Office) nejsou podporovány. Technická podpora tomuto doplňku skončí v roce 2024.

Novější verze doplňku funguje jako Add-in, který se zobrazuje na pravé straně textového editoru. V současné době běží v Microsoft Word verzi 2016 a novější pro MAC, Windows 10, 11, také v Microsoft 365 v prohlížeči. Tento doplněk vytváří bibliografické citace a odkazy nezávisle na nastavení Wordu, proto už nedochází k nekonzistentnosti zobrazování citací v manažeru a Wordu.

Oba doplňky pracují nezávisle na sobě, proto je pro vkládání citací potřeba použít pouze jeden z nich.

2.4 Mohu mít nainstalovaný nový i starší typ doplňku současně?

Ano, můžete. Jenom si musíte vybrat, který v daném dokumentu použijete, protože původní a nový doplněk fungují nezávisle na sobě, takže citace vložené jedním typem doplňku nebude druhý typ doplňku registrovat při vkládání bibliografie.

Jak nainstalovat novější verzi doplňku?

1. Přímo ve Wordu v pásu karet v záložce Vložení kliknete na ikonu Store, vyhledáte Citace a doplněk nainstalujete.

2. Ve Vašem účtu v manažeru v Nastavení (ozubené kolečko) - Doplňky je odkaz do Office Store přímo na instalační soubor.

Mám institucionální předplatné Office a nemám dostupný Office Store.

Kontaktujte správce Vaší instituce, aby povolil instalaci doplňku.

Doplněk se nezobrazuje v pásu karet Domů, i když jej mám nainstalovaný.

Klikněte do pásu karet v záložce Vložení na Moje doplňky a vyberte doplněk Citace PRO.

Jak se přihlásit k doplňku?

Ve svém účtu v manažeru (Nastavení - Doplňky) najdete jedinečný kód, kterým se přihlásíte.

V manažeru Citace PRO Plus jsem upravil/přidal citaci a nevidím ji v přehledu citací v doplňku do Wordu

Pro aktualizaci citací klikněte na tlačítko Aktualizovat v horní nabídce doplňku.

Jak funguje tlačítko Vyhledat citaci?

Zadáte prvních pár písmen hledaného výrazu a okamžitě se vám budou v přehledu zobrazovat pouze citace vyhovující daným kritériím. Prohledávají se všechny významné atributy citace jako název, autoři, vydavatel, místo vydání, rok vydání apod. Hledání můžete omezit i tím, že si vyberete složku, která se má prohledávat.

Jak vložím více odkazů v textu do jedné závorky?

Tato fukce je zatím v přípravě.

Jak vložím do odkazu rozsah stran nebo potlačím autora?

Kliknete nebo umístíte kurzor do citace v textum, kterou chcete upravit, a v doplňku kliknete na tlačítko Upravit. V okně, které se otevře v doplňku, vyplníte rozsah stran, případně zvolíte potlačení autora a kliknete na Uložit.

2a. Doplněk pro Microsoft Word – předchozí verze

2a.1 Kdo může doplněk používat?

Doplněk je dostupný uživatelům placené verze Citace PRO Plus (individuální tarif nebo přístup prostřednictvím instituce).

2a.2 Kde si mohu stáhnout doplněk pro MS Word?

Přihlaste se do účtu Citace PRO Plus, klikněte na ikonu Nastavení (ozubené kolečko v pravém horním rohu) - Doplňky.

2a.3 Nainstaloval jsem doplněk, ale ve Wordu se mi nezobrazil. Co mám dělat?

1. Odinstalujte všechny verze doplňku z vašeho počítače.

2. Zjistěte, jakou bitovou verzi MS Office používáte, a nainstalujte odpovídající bitovou verzi (32 nebo 64 bit). Při instalaci zkuste vybrat možnost "Jen tento uživatel".

2a.4 Jak zjistím, zda mám 32-bitovou nebo 64-bitovou verzi MS Office?

Otevřete MS Word a klikněte na Soubor » Účet » O produktu Word. Zobrazí se okno, v němž informaci o verzi najdete hned na konci prvního řádku.

2a.5 Jak mám aktualizovat doplněk na novou verzi?

Nejprve odinstalujte starý doplněk a teprve poté nainstalujte novou verzi.

2a.6 Po spuštění Wordu vidím lištu, ale je neaktivní (nejde klikat na tlačítka mimo Přihlásit se). Co mám dělat?

V doplňku se nejprve musíte přihlásit. K tomu budete potřebovat unikátní kód, který naleznete na stránce doplňku pro MS Word. Kód označte dvojklikem levého tlačítka myši, zkopírujte pomocí klávesové zkratky CTRL+C, v MS Word klikněte na Přihlásit se v liště Citace PRO a vložte kód klávesovou zkratkou CTRL+V. Načtou se citace z Vašeho účtu a lišta bude aktivní.

2a.7 Co mám dělat, když mi doplněk hlásí Zkontrolujte, prosím, připojení k internetu?

Ověřte, že jste opravdu připojení k internetu a že váš firewall nebo antivir neblokují pro MS Word porty 80 a 443 pro protokoly HTTP a HTTPS.

2a.8 Je možné změnit citační styl, když už mám práci napsanou?

Ano, možné to je. Z rozbalovací nabídky jednoduše vyberte jiný styl a citace se přepíší do nového stylu. Jedinou výjimkou je ČSN ISO 690 (poznámky pod čarou), které si musíte vybrat hned na začátku psaní a později již nelze styl změnit.

2a.9 Vložil jsem špatnou citaci. Jak ji můžu smazat?

Jednoduše citaci smažte. Pokud jste vložili seznam použité literatury, klikněte na tlačítko Aktualizovat použitou literaturu.

2a.10 Citace se generují dle jiného stylu, než který je vybrán.

Klikněte na tlačítko "Aktualizovat použitou literaturu".

2a.11 Jak uvedu více citací v textu do jedné závorky?

Vložte první citaci, klikněte do dané citace v textu a vložte další citaci. Citace se seskupí do jedné závorky a oddělí středníkem.

2a.12 Jak potlačím autora, rok nebo název v citaci v textu?

Klikněte levým tlačítkem na citaci v textu, v pravém menu u citace vyberte položku "Upravit citaci". Poté zatrhněte položky, které chcete potlačit, a klikněte na OK.

2a.13 Jak vložím rozsah stran do citace v textu?

Klikněte levým tlačítkem na citaci v textu, v pravém menu u citace vyberte položku "Upravit citaci". Poté uveďte rozsah stran a klikněte na OK.

2a.14 Je zadán neplatný pramen

Pokud kopírujete citace mezi různými dokumenty, může se stát, že se vám místo citace zobrazí text "Je zadán neplatný pramen". Klikněte ve Wordu na záložku Reference a dále Spravovat prameny, pokud vidíte chybějící v levém přehledu Hlavní seznam, tak je stačí překopírovat z levého seznamu do pravého. V opačném případě budete muset v dokumentu znovu vložit chybějící citace. Po Aktualizaci použité literatury by mělo být vše v pořádku.

2a.15 Jak se můžu odhlásit?

Klikněte na tlačítko Přihlášen + jméno a příjmení a v dialogovém okně se odhlaste.

2a.16 Jak doplněk odinstaluji?

Zmáčkněte tlačítko Windows na klávesnici, napište "programy a funkce", zmáčkněte Enter, klikněte pravým tlačítkem na položku Citace PRO a zvolte Odinstalovat.

Přehled programů zobrazíte ve Windows 7 také klinutím na Start » Ovládací panely » Programy a funkce, nebo ve Windows 10 kliknutím pravým tlačítkem na Start » Programy a funkce

2a.17 Jaké jsou podporované operační systémy?

Doplněk funguje pouze na počítačích s Windows 10 a zároveň v MS Word verze 2013, 2016, 2019 a Office 365. Jiné systémy (např. Windows 7, xOS, Ubuntu) a textové editory (např. Open Office) nepodporujeme.

3. Doplňky do prohlížeče

3.1 Kdo může doplněk používat?

Doplněk je dostupný pouze uživatelům placené verze Citace PRO Plus (tarif Měsíc, Rok, nebo pokud přistupujete prostřednictvím instituce).

3.2 Jaké prohlížeče podporujete?

V současnosti je možné používat doplněk pro Chrome, Firefox a Edge.

3.3 Kde si mohu doplňky stáhnout?

Přihlaste se do účtu Citace PRO, klikněte na ikonu klikněte v nastavení (ozubené kolečko vpravo nahoře) a zvolte Doplňky. Vyberte doplněk dle prohlížeče, který používáte, stáhněte si jej a nainstalujte.

3.4 Nainstaloval jsem doplněk do Firefoxu, ale nezobrazuje se mi v liště.

Ve Firefoxu je nutné doplněk aktivovat. Klikněte na nabídku nastavení (tlačítko se třemi vodorovými linkami) a dále na Customize. Zobrazí se nainstalované doplňky. Přetáhněte ikonu Citace PRO do lišty prohlížeče.

3.5 Jak doplněk funguje?

Kliknutím na doplněk můžete vytvořit bibliografickou citaci webové stránky v aktivním okně. Bibliografickou citaci lze zkopírovat nebo uložit do citačního manažeru Citace PRO Plus.

Doplněk také prohledá aktivní webovou stránku a vytvoří bibliografické citace všech dokumentů, které jsou na stránce uvedeny společně s identifikátory ISBN a DOI. Kliknutím na vybranou bibliografickou citaci si ji uložíte do citačního manažeru Citace PRO Plus.

3.6 Umí doplněk importovat i zobrazenou webovou stránku?

Ano. Kliknutím na doplněk můžete vytvořit bibliografickou citaci webové stránky v aktivním okně. Bibliografickou citaci lze zkopírovat nebo uložit do citačního manažeru Citace PRO Plus.

5. Použití pro TeX a LaTeX

5.1 Overleaf

Přečtěte si nápovědu jak citovat v Overleaf.

6. Technická podpora

Nenašli jste odpověď na váš problém? Napište nám na podpora@citace.com. Do zprávy uveďte svůj login "", odkaz na stránku, které se dotaz týká, a podrobně popište, jak se váš problém projevuje.

V případě dotazu k doplňku pro MS Word uveďte váš kód "", kterým se přihlašujete do doplňku, verzi doplňku, verzi Windows a MS Office (včetně bitových verzí). Nebo využijte formulář přímo v doplňku Word, kde jsou tyto údaje předvyplněny.